فیلتر نتایج بر اساس :
جستجو براساس قیمت
تومان تومان
جستجو براساس برند
بیشتر... کمتر
فیلتر نتایج

ست بازی شطرنج

راهنمای خرید ست کامل بازی شطرنج خوب

.

مشخصات صفحه­ ی شطرنج

*خانه : 

هر کدام از مربع­ های کوچک صفحه که به رنگهای سیاه و سفید هستند را یک خانه می­ گوییم.

.

*ستون : 

8 خانه ای که به صورت عمودی پشت سر هم قرار دارند را یک ستون می گوییم و هر ستون با یک حرف انگلیسی مشخص شده است. ستون a، ستونb ، ستونc، ستون d، ستونe ، ستونf ، ستونg ، ستونh.

.

*عرض :

 8 خانه­ ای که به صورت افقی پشت سر هم قرار دارند را یک عرض می گوییم و هر عرض با یک شماره مشخص شده است. عرض1 ، عرض2 ، عرض3 ، عرض4 ، عرض5 ، عرض6 ، عرض7 ،عرض8

.

*قطر : 

خانه ­های یکرنگی که به صورت مایل (کجکی) به هم وصل ­اند را قطر می­ گوییم. قطرها یا سفید هستند و یا سیاه.

.

*خانه­ های مرکزی :

4 خانه که دقیقا در وسط صفحه­ ی شطرنج قرار دارند و از بالا، پایین، راست و چپ سه خانه فاصله دارند. (e4-e5-d4-d5) بهترین خانه­ های صفحه ­ی شطرنج هستند.

به این دلیل که وقتی مهره ­ای در این خانه ­ها یا نزدیک به این خانه­ ها قرار می ­گیرد، قدرت بیشتری پیدا می کند، چون خانه ­ها بیشتری را زیر ضرب و کنترل خود قرار می­­ دهد.

.

*مرکز بزرگ :

12 خانه که دقیق چسبیده به خانه­ های مرکزی ­اند در واقع یک مربع بزرک که دورتادور خانه­ های مرکزی وجود دارد را مرکز بزرگ می ­گویند.

(f3 , f4 , f5 , f6 , e6 , d6 , c6 , c5 , c4 , c3 , d3 , e3 

.

*جناح شاه : نیمی از صفحه را که در طرف شاه قرار دارد جناح شاه می­ گوییم.

.

*جناح وزیر: نیمی از صفحه را که در طرف وزیر قرار دارد جناح وزیر می­ گوییم.

.

*خط مرزی : خطی که بین عرض 4 و عرض 5 قرار دارد و در واقع صفحه را به دو قسمت مساوی تقسیم می­کند را خط مرزی می­گوییم.

.

دو نوع سوار داریم : سوارهای سبک اسب و فیل هستند که امتیاز کمتری دارند و سوارهای سنگین وزیر و رخ هستند که امتیاز بیشتری دارند. در مجموع هر بازیکن 8 سوار و 8 پیاده دارد.

.

**محل قرار گیری مهره های سفید همیشه در عرض 1و 2  و محل قرار گیری مهره های سیاه همیشه در عرض7 و8.

                                      ست بازی شطرنج

.

  

حرکت مهره های بازی شطرنج

.

حرکت سرباز در شطرنج

پیاده ها کوچکترین مهره در صفحه ی  شطرنج هستند. شطرنج بازان حرفه ای به خوبی ارزش یک پیاده را می دانند اما نوآورزان پیاده ها را بی ارزش می دانند.

.

حرکت پیاده: 

پیاده ها فقط به سمت جلو و فقط در ستونی که روی آن قرار دارند، یک خانه حرکت می کنند.

پیاده ها در اولین حرکت خود و فقط در اولین حرکت خود این حق انتخاب را دارند که یک یا دو خانه به جلو بروند.

 پیاده ها تنها مهره ای هستند که به عقب برنمی گردند.

پیاده ها نمی توانند از روی مهره های دیگر بپرند و اگر جلوی آنها مهره ای قرار بگیرد تا وقتی آن مهره در آنجاست نمی توان پیاده را حرکت داد.

.

زدن پیاده:

پیاده تنها مهره ای است که حرکت آن با طرز زدنش متفاوت است، همه ی مهره ها همان طور که حرکت می کنند مهره های رقیب را به همان شکل هم می زنند.

پیاده یک خانه کج (قطری) میتواند مهره های دیگر را بزند.

پیاده نمی تواند در جهت عقب به مهره ای حمله کند یا آن را بزند.

**سفید و سیاه هر کدام 8 پیاده دارند که پیاده های سفید در عرض 2 و پیاده های سیاه در عرض 1 قرار می گیرند.

.

 ترفیع پیاده: 

پیاده فقط حرکت رو به جلو دارد و هدفش رسیدن به خانه ی آخر است تا یک جایزه بگیرد و آن تبدیل شدن به یک مهره ی قوی تر مثل فیل،اسب،رخ و وزیر است که معمولا به وزیر که قوی ترین مهره است تبدیل می شود.

بیشترین تعداد وزیری که در صفحه ی شطرنج می تواند وجود داشته باشد 9 وزیر است. پس به ازای هر پیاده ای که به آخر می رسد می توان یک وزیر آورد حتی اگر وزیر خودمان هنوز در بازی باشد.

***پیاده یک امتیاز دارد.

.

حرکت اسب در شطرنج

در آغاز بازی، هر بازیکن ۲ اسب دارد که هر دو بین رخ و فیل قرار دارند.

با استفاده از این مهره می‌توان به تضعیف دفاع حریف، به‌ویژه سربازان، پرداخت و مهره‌های حریف را به‌طور مخفیانه گرفت.

البته می‌توان با این مهره کیش‌های مخفیانه هم داد که این امر به‌دلیل خاصیت پَرِشِ این مهره است. همچنین اسب بهترین مهره برای چنگال است.

.

  

حرکت رخ در شطرنج

رخ ها حرکتشان مستقیم و صاف است رخ ها می توانند بالا، پایین، چپ، راست (به صورت +) حرکت کنند. درواقع رخ می تواند به هر خانه ی خالی در ستون یا عرضی که روی آن قرار دارد تا وقتی که مهره های خودی یا مهره های حریف راهش را مسدود نکرده باشند حرکت کند.

رخ ها در هر حرکت تنها می توانند به یک طرف حرکت کنند (بالا، پایین، چپ، راست) و اجازه ندارند در وسط راه، تغییر مسیر بدهند و بپیچند.

رخ ها نمی توانند از روی هیچ مهره ای بپرند، چه مهره های خودی و چه مهره های حریف.

رخ می تواند به همین صورتی که حرکت می کند (صاف و مستقیم) اگر مهره ای از حریف بر سر راهش قرار می گیرد آن را بزند.

***رخ 5 امتیاز دارد، در واقع به اندازه ی 5 پیاده ارزش دارد.

.

  

حرکت فیل در شطرنج

فیل ها به صورت قطری یا کج و فقط در خانه های همرنگ خود حرکت می کنند.

فیل ها در هر حرکت تنها می توانند به یک طرف حرکت کنند و اجازه ندارند در وسط راه، تغییر مسیر بدهند. فیل ها نمی توانند از روی هیچ مهره ای بپرند.

فیلی که در خانه های سفید حرکت می کند را فیل سفیدرو و فیلی که در خانه های سیاه حرکت می کند را فیل سیاه رو می گوییم.

فیل 3 امتیاز دارد و از پیاده قوی تر است اما از رخ ضعیف تر است. فیل ها به همان صورتی که حرکت می کند مهره ی حریف رامی زند.

.


حرکت وزیر در شطرنج

وزیر قوی ترین مهره در صفحه ی شطرنج است و 9 امتیاز دارد.

حرکت وزیر :

وزیر مثل فیل و رخ حرکت میکند یعنی هم صاف و هم کج (در ستون ها و عرض ها و قطرها) و به همین صورت هم می تواند مهره های حریف را بزند.

.

حرکت شاه در شطرنج

شاه مهم‌ترین و یکی از ضعیف‌ترین مهره‌های شطرنج است و فقط می‌تواند یک خانه به همهٔ جهات (بالا، پایین، راست، چپ و جهات مورب) حرکت کند.

اگر به شاه کیش داده‌شود، شاه بلافاصله باید به خانه‌ای امن در صفحهٔ شطرنج برود و اگر این کار امکان‌پذیر نباشد، شاه بازی را باخته‌است.

شاه نمی‌تواند به خانه‌هایی که مهره‌های حریف می‌توانند به آن حمله‌ور شوند، جابه‌جا شود.

این مهره قابلیت گرفتن مهره‌های حریف را نیز دارد. اگر شاه با گرفتن مهره‌ای مورد حملهٔ مهره‌ای دیگر قرار بگیرد، اجازهٔ گرفتن آن مهره را ندارد.

اگر شاه مورد حملهٔ یکی از مهره‌های حریف قرار گیرد، اصطلاحاً می‌گوییم که شاه کیش شده‌ است.

.

آنیک بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات ورزشی ایران

فروشگاه اینترنتی لوازم ورزشی آنیک ، یک مرجع تخصصی در زمینه لوازم و تجهیزات ورزشی می باشد که در آن انواع کفش های ورزشی ،لباس های ورزشی و ملزومات و تجهیزات کلیه ورزشهای رایج دنیا، به صورت آنلاین به فروش می رسند.

فروشگاه ورزشی آنلاین آنیک به منظور سهولت مشتریان خود در خرید تجهیزات ورزشی می کوشد تا محصولات بسیار با کیفیت از تمامی برندهای معروف و معتبر ورزشی جهان را در تمام زمینه های ورزشی در یک فضای قابل اعتماد مجازی گردآوری و ارائه نماید.

سایت آنیک با هدف رسیدن به یک مرجع تخصصی در زمینه لوازم ورزشی در تلاش است تا با آگاهی دادن به مشتریان خود در جهت استفاده از کالاهای  ورزشی و همچنین بررسی و مقایسه انواع بهترین محصولات ورزشی به خواسته مطلوب خود دست یافته و از رقبای اصلی خود پیشی بگیرد.

همچنین آنیک ، جهت جلب رضایت مشتریان گرامی ، انواع لوازم ورزشی را همراه با گارانتی اصالت و کیفیت کالا و امکان برگشت و تعویض کالا، همراه با ارسال به درب منزل و ارائه تخفیف های ویژه ، در اختیار همگان قرار داده است .

شما مشتریان گرامی ، میتوانید در فروشگاه اینترنتی لوازم ورزشی آنیک ، در  بخش ست کامل شطرنج ، شامل صفحه شطرنج ، مهره های شطرنج ، کیف یا جعبه حمل لوازم شطرنج  رایج در بازار را براساس برند تولید کننده و یا کیفیت و قیمت محصول، با هم مقایسه کرده و بهترین لوازم شطرنج مورد نیاز خود را ، خریداری نمایید.

فروشگاه آنیک متنوع ترین لوازم شطرنج را با در نظر گرفتن مرغوب بودن کیفیت آنها ، جهت جلب رضایت مشتریان خود ، در معرض دید علاقه مندان به بازی شطرنج ، قرار داده است تا بتوانند لوازم مورد نیاز خود را به راحت ترین شکل ممکن، بصورت آنلاین خریداری نمایند .

ادامه مطلبنمایش کمتر