فیلتر نتایج بر اساس :
جستجو براساس قیمت
تومان تومان
جستجو براساس برند
بیشتر... کمتر
فیلتر نتایج

چوب بیلیارد

راهنمای خرید چوب بیلیارد

.

چوب بیلیارد خوب باید دارای چه ویژگی های باشد

کاش بیلیارد به همین سادگی بود که یک چوب بر می داشتیم و شروع به بازی می کردیم.

اما این غلط است. همانطور که یک فوتبالیست نیاز به یک کفش مناسب دارد، یک بازیکن حرفه ای بیلیارد هم باید چوب بیلیارد مخصوص داشته باشد و خود آن را انتخاب کند.

دلیل این امر این است که شرایط فیزیکی افراد با یکدیگر متفاوت است. بعضی افراد دستان بلندتری دارند که به طبع نیاز به چوب بلند تری میباشند.

همچنین چوب های مختلف در ضربه زدن تاثیر مستقیم دارند، برای مثال چوب هایی که سنگین تر هستند با قدرت بیشتری ضربه میزنند و بر عکس چوب هایی که سبک ترند ضربه های ملایم تری میزنند.

                            چوب بیلیارد استاندارد همراه با جعبه حمل آن

.

1- چوب ساده بیلیارد یا چوب تزئینی بیلیارد ؟

چوب های بیلیاردی که ساخته میشوند دو دسته هستند. دسته ی اول بعد از ساخت تزئین میشوند و دسته ی دوم به صورت ساده به بازار عرضه میگردند.

در این مورد انتخاب چوب امری سلیقه ای است و نمی توان گفت کدام یک بهتر است.

بنابراین بازیکن باید خود تصمیم بگیرد که چوب معمولی میخواهد یا چوب تزئیین شده. تفاوت عمده در این دو نوع چوب قیمت آنهاست. چوب هایی که پرداخت شده اند و ضاهر بهتری دارند مسلما گرانتر هستند.

.

2- نوک چوب بیلیارد سخت باشد یا نرم ؟

این نکته در ضربات تاثیر میگذراد. معمولا چوب هایی که دارای نوک سخت تر هستند در ضربات بهتر عمل میکنند.

چوب هایی که نوک نرم دارند کمتر مورد توجه حرفه ای ها قرار میگیرند، زیرا ممکن است در جهت مورد نظر توپ را هدایت نکند.

اندازه ی نوک چوب بیلیارد نیز مهم است. معمولا این اندازه بین 11 تا 14 میلی متر است. برای افراد مبتدی 13 میلی متر مناسب است.

.

3- چوب های سنگین، متوسط یا سبک بیلیارد ؟

چوب بیلیارد ما با چه وزنی مناسب است؟

وزن مناسب برای چوب یک فرد آماتور 20 تا 21 اونس (566 تا 595 گرم) است.چوب کمی سنگین تر میتواند مناسب باشد. چوب های سبک تر هم در بازار موجود است مانند چوب هایی با وزن 18 و 19 اونس (510 و 540 گرم).

استفاده از چوب های 19 اونسی نیازمند مهارت و دقت بیشتری است. این چوب ها در کنترل سرعت توپ بهتر عمل میکنند. این چوب میتواند برای بازیکنانی که در سطح متوسط قرار دارند مناسب باشد.

اما بیشتر افراد حرفه ای و بازیکنان با تجربه ی بیلیارد از چوب های 18 اونسی استفاده میکنند.

به علت سبکی استفاده از این چوب ها نیازمند تجربه ی زیادی است و بازیکن باید در سطح بالایی از مهارت ها باشد تا بتواند از این چوب ها استفاده کند. حرکت و ضربه زدن با چوب های سبک راحت تر از چوب های سنگین است.

مطالبی که در بالا به آن اشاره شد اصولی هستند، اما نمیشود برای انتخاب چوب قوانین و چهارچوب مشخصی تعیین کرد، زیرا افراد با هم تفاوت دارند، ممکن است یک بازیکن متوسط از چوب 18 اونسی بهتر از چوب 19 اینچی استفاده کند.

                                                             عکس چوب بیلیارد

.

4- جنس دسته ی چوب بیلیارد چه باشد؟

بیشتر چوب های بیلیارد دارای دسته ی پلاستیکی هستند. پلاستیک حس بهتری را نسبت به چوب به بازیکن القا میکند. دسته ی برخی چوب ها از روکش چرم نیز ساخته میشوند.

شاید گفتن این که کدام یک از این دسته ها بهتر است درست نباشد، زیرا قواعد و اصول مطلق نیستند. در مورد بهتر بودن دسته های مختلف بازیکن است که تصمیم نهایی را میگیرد.

بازیکن باید دسته های مختلف را تست کند و بر اساس راحتی و سلیقه ی خود یکی را انتخاب کند. این انتخاب باید هوشمندانه باشد زیرا در ضربات تاثیر گذار است.

.

5- نوک چوب بیلیارد

نوک چوب بیلیارد قسمتی است که با توپ برخورد میکند. این قسمت توپ را به جلو رانده و به سوی سبد هدایت میکند، بنابراین دارای اهمیت میباشد.

اگر نوک چوب زیاد باریک باشد هدایت چوب را مشکل میسازد و کنترل آن را سخت تر میکند.

بازیکنان تازه وارد باید چوب هایی انتخاب کنند که نوک پهن تری داشته باشند.

.

سر چوب بیلیارد (Cue tip)


سر چوب ها از چرم بسیار سختی که گاهی به صورت لایه لایه هستند و یا از phenolic Resin ساخته می شوند و جهت انتقال نیروی وارده از چوب به شار مورد استفاده قرار می گیرند ، همچنین برای جلوگیری از فرسایش چوب در پشت سرچوب از فرول (ferrule) که معمولا از جنس پلاستیک و فلز هستند استفاده می کنند.

.

سر چوب ها دارای سایز و اندازه هستند. بنابراین هنگام خرید سرچوب ابتدا باید از قطر سرچوب خود اطلاع داشته باشیم.
سایزهای سرچوب ایت بال معمولا سایز ۱۲ و ۱۳ میلی متر هستند و چوبهای اسنوکر سایز ۹ – ۹٫۵ – ۱۰ هستند.

البته به ندرت سرچوب های سایز ۱۰٫۵ و ۱۱ نیز وجود دارد.

همچنین سرچوب به ۴ دسته ی زیر تقسیم می شود :

  1. Hard (سر چوب های سخت و محکمی هستند که معمولا جهت ضربه ی محکم (Break) مورد استفاده قرار میگیرد)
  2. Medium (سرچوب های نرمال)
  3. Soft (سر چوب های نرم )
  4. Super Soft (سر چوب های بسیار نرم)

.

                                                    عکس انواع سر نوک چوب بیلیارد

.

آموزش تعویض سرچوب بیلیارد : 

بعد از انتخاب سرچوب می بایست قسمت پشت سر چوب را با سمباده ی نرم کاملا تمیز کرد به صورتی که چسبی که قرار است به آن زده شود تمامی سطح سرچوب را پوشش دهد.

همچنین این کار را برای چوب مورد نظر می بایست انجام داد تا هیچ چیزی از سرچوب قبلی بر روی آن باقی نمانده باشد و کاملا تمیز تمیز باشد.

سپس با استفاده از چسب مخصوص سرچوب را به چوب بازی چسباند. نکته ای که می بایست اشاره کرد این است که بعد از چسباندن می بایست سرچوب به مدت ۵ دقیقه تحت فشار باشد تا کاملا چسب اصلاحا خودش را بگیرد. برای این کار می توان از گیره ی تعویض سرچوب استفاده کرد.

نکته :

سرچوب های بزرگ را می توان با استفاده از ابزار (تیغ ، سمباده و …)کوچک کرد و به سایز دلخواه رساند اما این کار بدون دستگاه مخصوص دشوار هستش و معمولا خیلی مناسب و خوب نمیشود. بنابراین توصیه میکنیم در هنگام خرید به سایز چوب مورد نظر دقت نمایید تا برای تعویض سر چوب دچار مشکل نشوید.

.

6- اندازه چوب بیلیارد

                                                            جدول اندازه میز بیلیارد و چوب بیلیارد

با توجه به جدول بالا به نتایج زیر میرسیم :

.

اندازه ی چوب بیلیارد و اسنوکر :

 (Cue 48) چوب  ۴۸ اینچی = ۱۲۱٫۹ سانتی متر

 (Cue 52) چوب ۵۲ اینچی = ۱۳۲ سانتی متر

(Cue 57) چوب ۵۷ اینچی  = ۱۴۴٫۷۸ سانتی متر

(Cue 60) چوب ۶۰ اینچی  = ۱۵۲٫۴ سانتی متر

 .

البته مشخصات و موارد ذکر شده در جدول بالا استانداردهای تعریف شده توسط فدراسیون جهانی میباشد. و با توجه به نیازهای موجود چوبها با سایزهای زیر هم در بازار موجود میباشند :

چوب ۹۰ سانتی متر

چوب ۱۰۰ سانتی متر

.

                                                            ابعاد چوب بیلیارد استاندارد

.

* با رعایت این نکات میتوانید یک چوب بیلیارد خوب برای خود انتخاب کرده و بیلیارد را اصولی بازی کنید و لذت ببرید *

.

آنیک بزرگترین فروشگاه اینترنتی لوازم ورزشی ایران

فروشگاه اینترنتی لوازم ورزشی آنیک ، یک مرجع تخصصی در زمینه لوازم و تجهیزات ورزشی می باشد.

سایت آنیک به منظور سهولت مشتریان خود در خرید انواع لوازم ورزشی می کوشد تا محصولات بسیار با کیفیت از تمامی برندهای معروف و معتبر ورزشی جهان را در تمام زمینه های ورزشی در یک فضای قابل اعتماد مجازی گردآوری و ارائه نماید.

سایت ورزشی آنیک با هدف رسیدن به یک مرجع تخصصی در زمینه لوازم ورزشی در تلاش است تا با آگاهی دادن به مشتریان خود در جهت استفاده از کالاهای  ورزشی و همچنین بررسی و مقایسه انواع محصولات ورزشی به خواسته مطلوب خود دست یافته و از رقبای اصلی خود پیشی بگیرد.

همچنین آنیک ، جهت جلب رضایت مشتریان گرامی ، انواع لوازم ورزشی را همراه با گارانتی اصالت و کیفیت کالا و امکان برگشت و تعویض کالا، همراه با ارسال به درب منزل و ارائه تخفیف های ویژه ، در اختیار همگان قرار داده است .

شما مشتریان گرامی ، میتوانید در فروشگاه اینترنتی لوازم ورزشی آنیک ، در  بخش  چوب بیلیارد ، انواع چوب بیلیارد را براساس برند تولید کننده و یا کیفیت و قیمت محصول، با هم مقایسه کرده و بهترین چوب بیلیارد مورد نیاز خود را ، خریداری نمایید.

فروشگاه آنیک متنوع ترین چوب بیلیارد را با در نظر گرفتن مرغوب بودن کیفیت آنها ، جهت جلب رضایت مشتریان خود ، در معرض دید علاقه مندان به بیلیارد قرار داده است تا بتوانند تجهیزات مورد نیاز خود را به راحت ترین شکل ممکن، بصورت آنلاین خریداری نمایند .

ادامه مطلبنمایش کمتر