مشاوره تلفنی
تحویل فوری در تهران

رهگیری سفارش

کد امنیتی

تولید کننده‌ها

شاخه های بلاگ خبری

تاریخ انتشار: 96-09-14 11:09:20 سه شنبه

ورزش دو و میدانی

ورزش دو و میدانی:

دو و میدانی به مجموعه‌ای از ورزش‌هایی که شامل انواع دو، پرش‌ها، پرتاب‌ها، پیاده‌روی و رشته‌های ترکیبی است ؛ گفته می‌شود. برگزاری مسابقات دو و میدانی، در مقایسه با دیگر ورزش‌ها، ساده‌تر است و نیاز چندانی به تجهیزات گران‌قیمت ندارد. بیشتر رشته‌های دو و میدانی به‌طورکلی انفرادی هستند، به‌جز دوهای امدادی و برخی از مسابقات مانند دوهای صحرانوردی که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع می‌شود.

سابقهٔ این ورزش به المپیک باستانیِ یونانیان می‌رسد که از ۷۷۶پیش ازمیلاد برگزار می‌شد. این رشته استخوان‌بندی المپیک مدرن را از اولین دورهٔ آن تشکیل داده‌است. امروزه فدراسیون جهانی دو و میدانی (IAAF) برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بین‌المللی را بر عهده دارد و پس از المپیک، معتبرترین رویدادهای این رشته قهرمانی دوومیدانی جهان و قهرمانی دوومیدانی داخل سالن جهان به‌شمار می‌روند.

 

تاریخچه دو و میدانی:

مسابقات دو، پیاده‌روی سرعت، پرش و پرتاب از دوران پیشاتاریخ تاکنون انجام می‌شده‌است. سنگ ‌نگاشته ههایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع برروی مقبره‌های مصری متعلق به ۲۲۵۰سال پیش از میلاد وجود دارد. ایرلندی‌های باستان از حدود ۱۸۰۰سال پیش از میلاد مسابقاتی را برگزار می‌کردند که پرتاب سنگ و دو نیز در بین آنها بود. وقتی یونانیان در ۷۷۶پ. م برگزاری بازی‌های المپیک را آغاز کردند، تنها رشته‌ای که در چندین دورهٔ ابتدایی در آن برگزار شد مسابقهٔ دو سرعت معروف به استادیون بود که دوندگان، طول ورزشگاه (حدود ۲۰۰متر) را میدویدند. در دوره‌های بعدی، رشته‌های دیگری ازجمله پرتاب‌ها و پرش‌ها نیز برگزار شدند و مهمترین رشتهٔ مسابقات پنجگانه محسوب می‌شد که از پنج رشتهٔ دو استادیون، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کُشتی تشکیل می‌شد.

این ورزش در اولین دوره المپیک مدرن در سال 1896 نیز جزو رشته ها بود. در آن دوره 64 ورزشکار از 10 کشور شرکت کردند. لازم به ذکر است بخش بانوان از المپیک سال 1928 به تورنمنت اضافه شد. مسابقات دو و میدانی آن سال شامل 12 رشته بود. کشور آمریکا در آن سال 17 مدال کسب کرد که شامل 9 مدال طلا بود. قهرمان دوی 100 متر آن سال توماس بروک از آمریکا بود با زمان 12 ثانیه. قهرمان دوی ماراتون هم اسپیریدون لوری از بریتانیا بود.

در سال 1928 بازی ها در کشور آمستردام برگزار شد و دو و میدانی بانوان شامل 5 رشته بود و 22 رشته هم مربوط به بخش مردان بود. در آن سال هم آمریکا 25 مدال در رشته دو و میدانی کسب کرد و بعد از آن ها فنلاند با 14 مدال قرار گرفت. 706 ورزشکار از 40 کشور هم در آن دوره در بخش دو و میدانی شرکت کردند. این مسابقات از سال 1960 نیز به پارالمپیک اضافه شد.

نکته قابل مهم دیگر محل برگزاری مسابقات دو و میدانی است. برای مسابقات اوت دور یا در فضای باز. ورزشگاه باید پیستی داشته باشد که 400 متر طول داشته باشد.

شعار دوومیدانی در المپیک به زبان یونانی «سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس» به‌معنی «سریع‌تر، بالاتر و قوی‌تر» است.

 

محل برگزاری مسابقات:

مسابقات دو برروی پیست مخصوص بیضی‌شکل دو، و مسابقات میدانی، یعنی پرتاب‌ها و پرش‌ها، برروی زمین چمن ورزشگاه برگزار می‌شود. طول پیست در ورزشگاه‌های فضای باز ۴۰۰متر و در سالن‌ها ۲۰۰متر است. بر اساس استانداردهای فدراسیون جهانی دو و میدانی، برگزاری مسابقات دو نباید بیش از ۲۵دور در فضای باز (دو ۱۰٬۰۰۰متر استقامت) و ۱۵دور در سالن (دو ۳۰۰۰متر نیمه‌استقامت) باشد. مسافت‌های طولانی‌تر، مانند ماراتن و نیمه‌ماراتن، در جاده برگزار می‌شوند.

پرش‌های دوومیدانی شامل پرش ارتفاع، پرش طول، پرش سه‌گام و پرش با نیزه، و رشته‌های پرتابی شامل پرتاب وزنه، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و پرتاب چکش می‌شوند. رشته‌های ترکیبیِ دوومیدانی شامل دهگانه، هفتگانه و پنجگانه هستند که در آن‌ها ورزشکاران در چندین رشته مسابقه می‌دهند و با توجه به نتیجه‌ای که در هر رشته کسب می‌کنند، مطابق جدول امتیازات، امتیازی به‌دست می‌آورند و در پایان، کسی که امتیازات بیشتری به‌دست آورده‌باشد برندهٔ مسابقهٔ ترکیبی خواهد بود.

 

فدراسیون جهانی:

در 17 جولای 1912 فدراسیونی برای این ورزش بنا نهاد شد که International Amateur Athletics Federation این بود و واژه آماتور هم جزو آن بود و به صورت حرفه ای پیگری نمی شد اما در دهه 70 میلادی کاملا ورزش حرفه ای شد و در سال 2001 کلمه آماتور از آن حذف شد. اولین رییس آن هم سیگفیرد استروم از سوئد بود که 34 سال بر این مسند بود. در حال حاضر هم رییس آن سباستین کوئه از بریتانیا است که از سال 2015 بر صندلی ریاست نشسته است. مقر این فدراسیون هم ازسال 1993 در شهر موناکو است. در حال حاضر هم 214 کشور از 6 قاره عضو این فدراسیون جهانی هستند.

 

انواع رشته های دو و میدانی:

*دوی 100 متر                      *دوی 200 متر                      *دوی 400 متر             

*دوی 800 متر                      *دوی 1500 متر                    *دوی 5000 متر

*دوی 10000 متر                  *دوی 100 متر بانوان             *دوی 110 متر با مانع

*دوی 400 متر با مانع            *دوی 4 در 100 متر               *دوی 4 در 400 متر

*دوی 3000 متر با مانع          *پرش طول                           *پرش سه گام                     

*پرش ارتفاع                         *پرش با نیزه                         *پرتاب وزنه

*پرتاب دیسک                       *   پرتاب نیزه                        *پرتاب دیسک                    

*پرتاب چکش                        *هفتگانه                              *ده گانه

 

مسابقات جاده:

دوهای جاده‌ای مسابقاتی هستند که در جاده‌های آزاد برگزار می‌شوند و گاه در پیست پایان می‌پذیرند (گاه در پیست نیز آغاز می‌شوند). این مسابقات در مسافت‌های مختلف و معمولاً در رشته‌های استقامتی (۵ کیلومتر به‌بالا) برگزار می‌شوند. دوهای جاده‌ای از محبوب‌ترین رشته‌ها هستند که دوندگان بسیاری ازجمله ورزشکاران حرفه‌ای، آماتور و نیز ورزشکاران تفننی را به خود جذب می‌کنند. مسابقات دو جاده‌ای را برای هر مسافتی می‌توان برگزار کرد؛ اما مسافت‌های معمول ۵ کیلومتر، ۱۰ کیلومتر، نیمه‌ماراتن (۲۱٫۰۹۷۵ کیلومتر) و ماراتن (۴۲٫۱۹۵ کیلومتر) هستند. ماراتن تنها مسابقهٔ دو جاده است که در المپیک و نیز در مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان برگزار می‌شود و با اتمام این رشته المپیک پایان می‌یابد. البته بخش پایانیِ ورزش سه‌گانه هم از دو ۱۰ کیلومتر جاده تشکیل می‌شود. پنج تورنمنت معتبر ماراتن دنیا هر ساله در شهرهای برلین، لندن، بوستون، نیویورک و شیکاگو برگزار می‌شود.

 

دو صحرانوردی:

دو صحرانوردی طبیعی‌ترین بخش دوومیدانی است که در فضای آزاد و برروی عوارض طبیعی زمین برگزار می‌شود. مسابقات دو صحرانوردی معمولاً در فصل پاییز و زمستان و در مسافت‌های ۴ تا ۱۲ کیلومتری برگزار می‌شود و مسیر آن معمولاً شامل علف‌زار و زمین‌های خاکی با عبور از درختزارها و دشت‌های باز و تپه‌های با شیب ملایم می‌شود. مهمترین مسابقهٔ این رشتهٔ ورزشی، قهرمانی دو صحرانوردی جهان است که از سال ۱۹۷۳ هر سال توسط اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی برگزار می‌شود.

 

مسابقات پیاده‌روی:

مسابقات پیاده‌روی معمولاً برروی جاده و گاهی برروی پیست برگزار می‌شود. پیاده‌روی تنها رشتهٔ دوومیدانی است که داورانی برروی اجرای تکنیک ورزشکاران نظارت دارند. همواره یکی از پاهای «پیاده‌روها» باید با زمین تماس داشته‌باشد و پای جلوی آنها باید صاف باشد و از زانو شکسته نشود. مسابقات پیاده‌روی نیز در مسافت‌های مختلفی برگزار می‌شود. در المپیک، مردان در دو مسافت ۲۰ کیلومتر و ۵۰ کیلومتر، و زنان در مسافت ۲۰ کیلومتر مسابقه می‌دهند.

فروشگاه اینترنتی آنیک مرجع دانستنی های ورزشی و فروش انواع لوازم ورزشی.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*