رهگیری سفارش

کد امنیتی

تولید کننده‌ها

تاریخچه بدمینتون در ایران


     
با ورود كارشناسان نفتي انگليس به ايران بدمينتون به كشور ما راه يافت، البته اين شروع منحصراً در مناطق نفت خيز جنوب و براي پركردن اوقات فراغت كارشناسان بود كه در نهايت كارمندان ايراني شركت نفت هم در اين رهگذر به اين ورزش علاقه‌مند شدند.


اين رشته ورزشي پس از خروج كارشناسان به دست فراموشي سپرده شد. تا اينكه ميزباني بازي‌هاي آسيايي را در سال 1353(1974) تقبل نمودند، چون رشته بدمينتون يكي از رشته‌هاي اين بازي‌ها بود، در اين راستا سازمان تربيت‌بدني در سال 1351 فدراسيون بدمينتون را تاسيس نمود. از آنجايي كه اين رشته‌ي ورزشي در ايران ناشناخته و نوپا بود، مسئولان امر جهت راه‌اندازي و شروع صحيح اين رشته از كشور هندوستان مربي صاحب نامي به نام«ديپوگوش» که پیش از آن کاپیتان تیم بدمینتون هند بود را به همكاري دعوت كردند.
وي در مدت 5 سال اقامت در ايران به كار آموزش و تعليم بدمينتون اشتغال داشت و اولين مسابقه‌ي غيررسمي اين رشته ورزشي در سال 1351 بين تيم‌هاي تهران و خوزستان برگزار شد كه تهران پيروز ميدان اين ديدار بود. در سال 1352 اولين دوره‌ي مسابقات قهرماني ‌كشور به صورت رسمي در تهران با شركت 24 تيم برگزار شد و در نهايت عناوين قهرماني را به ترتيب تهران و خوزستان و اصفهان كسب نمودند. تيم ملي بدمينتون در سال 1353(1974) براي اولين بار در بازي‌هاي آسيايي تهران شركت كرد و بين 13 تيم شركت‌كننده به مقام هشتم دست يافت.
بدمینتون به طور روز افزونی در کشورمان در حال توسعه است به طوریکه اکنون هر سال مسابقات قهرمانی کشور در چهار رده سنی برگزار می شود، مسابقات باشگاه های کشور نیز در لیگ برتر، دسته یک و دسته دو هم در بخش بانوان و هم در بخش آقایان به طور منظم پیگیری می شود. به جز رویدادهای داخلی ایران هر سال در سالگرد پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی میزبان مسابقات بین المللی دهه فجر نیز هست؛ مسابقاتی که از سال  1369 هر سال با حضور بدمینتون بازان کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.
     
 

روسای فدراسیون بدمینتون از آغاز تا کنون:


اولين رييس فدراسيون بدمينتون ايران در سال 1351 آقاي اميرنويدي بود كه تا سال 1356 در اين سمت انجام وظيفه نمود. از
سال 1356 تا1358 فدراسيون بدمينتون دوباره تاسيس و اعضا آن به صورت انتخابي مشخص شدند و عبارت بودند از آقايان اسماعيل‌كدخدازاده، منوچهرياوري، مرتضي‌مداحي، داريوش‌فروغي، غلامحسين‌يزدان‌پناه، محمدشاه‌حسيني و حسين خودي(نماينده سازمان تربيت‌بدني).
در سال 1360 مسئولين فدراسيون مجدداً از طرف رييس تربيت‌بدني منصوب شدند و رؤساي فدراسيون به شرح زير بوده‌اند:
 1360 منوچهرياوري، 3ـ1361 رضاحمزه‌لو،  5ـ1363 محمدحسن‌عالمي، 5ـ1366 غلامحسين‌نوريان، 1368 تا 1388 مهدی کرباسیان، از آذر 1388 تا تیر 1389 محمدرضا پوریا به عنوان سرپرست این فدراسیون را اداره کرد و وی در 20 تیر 1389 به عنوان رئیس فدراسیون بدمینتون انتخاب شد.

منبع :وب سایت رسمی فدراسیون بدمینتون ایران

هیچ محتوایی موجود نیست